Home / About / Staff List

 

2019-2020

SASEENOS ELEMENTARY SCHOOL STAFF 

Principal                                 Gord Johnson

Vice Principal                       Cam Meiklejohn

Secretary                                Kerry Hueston

Nature K                   Div 8   Anne So

K/1                              Div 7   Francesca Lee

K/1                              Div 6   Heather Kyle

1                                  Div 5   Lenna Talman

2                                  Div 4   Lana Ferguson

                                                Alexis Milne

2/3                              Div 3   Chantelle George

3                                  Div 2   Elaine Haddad

4/5                              Div 1   Lara Bell

                                    Cam Meiklejohn

4/5                             Div 9   Heather Jensen

Music & Dance      Laurel Parliament

 IS/SPEDLA             Amanda McDonald

                                    Cam Meiklejohn

                                    Carol Walling

 Counsellors            Carol Walling

                                    Michele Keifert

 Reading Recovery            Carol Walling

 EA                                Lorri Dalley

EA                                Jordan Fisher

EA                                Natalie Litoski

EA                                Courtney Bedwell

EA                                Chandra Maragh

EA                                Cindy Erazo

EA                                Lorena Salt

EA                                Courtney Price

ECE                              Jessica Short

 Aboriginal Ed.                        Chelsea Richardson (Mon & Thur)

Ab. Classroom Asst               Tricia Cooper (Wed & Fri)

 Library Asst                            Eila Peltomaki-Kelley

 Superivision Asst.                 Joanne Irving

Superivision Asst.                  Mary England

Superivision Asst.                  Ken Hales

Superivision Asst.                  Lorena Salt

Crossing Guard                       Sarah Ferrier

Custodian                                  Vince Talman

OT                                                 Mark Koslowski (Tues)

Speech & Lang                          Sherry Niles (Thurs)

School-B Social W                   Krista Stafford

Elder in Res.                              Jackie Planes Deyaeger